Seed przechodzi – Gothic

Gdy zaczęły się wakacje, postanowiłem na live przejść po raz pierwszy bez kodów pierwszą część Gothica. Wczoraj zakończyłem serię i czas nadszedł na ocenkę gry. Gotowi? To Witamy w kolonii i zaczynajmy!  ;D

W Gothica grałem wiele, wiele razy. Zawsze z kodami, bo po prostu był on dla mnie za trudny. Jednak w końcu, gdy odpaliłem live i były osoby, które mi radziły co zrobić, gdzie pójść wszystko poszło w miarę łatwo. Na końcu gry było już trochę trudniej i jak niektórzy mówili, że nie skończę już tego to ja się nie poddawałem i cisnąłem dalej – kiedyś w końcu musiało się udać. Po przejściu te same osoby mówili, że gdyby nowicjusze mnie zaatakowali (miałem buga i nie atakowali) to na stówę bym nie dał rady, ale nawet jeśli by tego buga nie było to ja dobrze wiem – DAŁBYM RADĘ!

Gameplay/Zadania
Zacznijmy tutaj od tego, że w grze są 3 obozy – stary obóz, nowy obóz i obóz bractwa. Każdy z obozów ma trochę inne zadania, co jest jak najbardziej na plus. Osobiście wybrałem stary obóz, bo wydawał mi się on najbardziej normalny.
Zadania w Gothicu są bardzo różne. Raz walczymy z ludźmi, raz zbieramy ważne dla kolonii kamienie a jeszcze innym razem przemierzamy bardzo klimatyczną świątynię śniącego.
Twórcy stworzyli bardzo fajny system walki dzięki, któremu walka się nie nudzi. Z każdym stworzeniem musimy walczyć trochę inaczej. Golema nie zabijemy zwykłym mieczem, do tego trzeba mocnego młota. Ze ścierwojadem musimy walczyć szybko, zanim ten dziabnie nas, ale nie musimy się nawet ruszać. Jeśli jednak walczysz z człowiekiem to musisz się ruszać i robić bloki. Gothic dzięki swojemu gameplayowi jest grą, którą ciężko się jest znudzić.

Klimat
O kurde, klimat – on jest świetny! Świetnie wykonane miejscówki takie jak np. obóz bractwa czy świątynia śniącego mają bardzo dobry klimat.
Jeśli jesteś w obozie bractwa to czujesz, że jest to miejsce związane z jakąś dziwną wiarą. Jest tam pełno nowicjuszy klęczących przy innych ludziach. Jeśli jednak jesteś w cmentarzysku orków lub świątyni śniącego to czujesz mroczny klimat tych miejsc.

Fabuła
Kolejna miazga. Bezimienny, uriziel, magiczna bariera, ruda i Xardas – to są najważniejsze części fabuły. Teraz je tylko ładnie spleść w jedną wielką całość i wychodzi coś pięknego, coś czym my teraz nazywamy fabułą Gothica ;D

Grafika
Gothic ma tą swoją specyficzną oprawę graficzną. To właśnie w nim chleb jest bardziej kanciasty niż w Minecraftcie ;D Liście na drzewach wyglądają jak zwykłe ściany. Niektórzy nie chcieliby nowej grafiki w Gothicu a jeszcze inni o tym marzą. Jakie jest moje zdanie? Nowa oprawa graficzna i usunięcie bugów, a ta gra otrzymałaby ode mnie 10/10!

Bugi
Ta gra zasługuję na napisanie o bugach. W grze jest peeeełno bugów i już nie mówię o crashach, ale bugach typu wyjmij broń a przejdziesz przez strażników, palisz się? Zapisz i wczytaj – no popatrz, już się nie palisz. Więcej o bugach nie będę pisał, bo zrobił to za mnie Ferex – https://www.andrzejszczepaniak.co.uk/notes.php?id=7 zapraszam oczywiście do niego ;D

Ocena
Nadszedł czas by ocenić Gothica. Jak już wcześniej napisałem – gdyby nie grafika i bugi, gra miałaby 10/10, ale niestety bugi są i będą, a grafiki bez modów nie polepszysz. Ocena końcowa? 9/10. Gothic górą i czas nadszedł na przechodzenie dwójeczki!

 

Dzięki za przeczytanie i zapraszam was do oglądania live z Gothica 2 Noc Kruka u mnie na kanale codziennie 18:00. TRZYMKA!

Jest tylko jeden komentarz Odpowiedz na niego!

 1. Ferex /

  Tutaj ode mnie taki mały save, jakby ktoś nie wiedział jak zacząć: http://skirim.eu.org/ferexio/savegame13.zip

  Co w tym save mam:
  – zębate koło które jest potrzebne w Starej Kopalni
  – dwa serca golemów będące runami kuli ognia oraz bryły lodu
  – kilkanaście miksturek w tym życia i many
  – siła na poziomie 20, mana na 25
  – 60 punktów nauki do wykorzystania
  – level 8
  – rozdział 1
  – dobra broń na sam początek, oraz broń Laresa i Silasa
  – almanach który przyda się w trzecim zadaniu od Cor Caloma
  – mnóstwo ziela, ok. 2800 bryłek rudy i stali oraz ostrzy na ponad 70 mieczy, które są warte po 50 bryłek rudy od sztuki, a także 544 butelki wody po 2 bryłki za sztukę
  – wykonane najważniejsze zadania na tym etapie gry tzn. aby dołączyć do jednego z obozów wystarczy pójść porozmawiać albo z Laresem albo z Thorusem albo z Cor Calomem

Odpowiedź